Staff

Tortuga Pirate Festival Staff 2017 

 

Autocrat
Event Coordinator

Governor Zorgon
(Dennis Rensink)
Jamie Rae MacPhearsonDeputy Autocrat
Event Coordinator
Volunteer Coordinator
Princess Jamie Rae MacPhearson
(Rachel Gardner)
Logistics Coordinator
Volunteer Coordinator

Princess Tulia ‘Biscuit’ MacPhearson
(Sarah Noll)
Scott The Shameless Du'lannCo-Merchant Magistrate
Scott The Shameless Du’lann,
Prince Occam
(Scott Huber)
 
Lara O'MearaCo-Merchant Magistrate
Princess Admiral Lara O’Meara
(Cera Collins)
Scarlett Rose

Membership Coordinator
Pre-registration
Head of Gate

Scarlett Rose the Coffee Squirrel
(Rose Jacobs)

Programming Director
JeZeBeLe The Gypsy Queen
(Barbie Griggs)

Programming Assistant
Amethyst

Krista HendricksLand Steward
Krista Hendricks
Camp Master
Spotted Dick
(Dustin Jacobs)

Party Czarina
Czarina Zarina the Czarina
(Melanie Carle)

Head of Constab
Quinoa Black
(Ken Inoue)

Torrance MacPhearsonConstab Second
Torrance MacPhearson
Terry Noll

Karma CravenConstab Third
Karma Craven

Fire Marshall
Puppy
Nichole Jackson
riggs wildFire Marshall
Riggs Wild
 
Head Chiurgeon
-Medical-
Eugene Ulrich
Chiurgeon Second
-Medical-
Cahal Diancecht
Jared Marchant
Pirate Olympics
Katrine Drielle
(Janna Pearce)
Pirate Olympics
Second
Stalker
(Steven Studer)
 Governor’s Club Manager
Aurora
Dawn Hamilton
Sanitation
Vindal
(Alex Vincent)

King of the Trash Heap
Grit Shank
 Parking
Dodric Felhorn MacPhearson
(Chris Clugston)
Media Coordinator
Princess Reesey
(Teresa Campbell)
SAIL / Newspaper
Rio Durante
(Luanne Johnson)
Scuttlebutt Lead
Lulu
Erin Bittenbender
Head of the Bank
Duchess Gemma Nightwalker
(April Bartosik)
Web Mistress
& Bank Second
Czarina Cecilia Sorkova MacPhearson
(Nicole Clugton)
 Title Master
Queen Andros
(Andrew Knoy)

Our Amazing Support Staff
2017

Autocrat Department
Autocrat Assistant: Captain Deb (Debra Prom)
Autocrat Assistant: Crymea River (BJ McPherson)
Head of Office: Tasha Morris
Office Lieutenant: Charlene Mclemore

Land Department
Land Steward Assistant: Sara Marinucci-Seevers
Camp Master Lieutenant: Gunner (Mike Cottam)
Parking Second: Shadowaxe MacPhearson (Eric Oleson)
Parking Lieutenant: Duke Blackwall (Sky Biesel)
Parking Lieutenant: Mikey (Mike Yearsley)
Sanitation Lieutenant: Bobby Change Gentry
Sanitation Lieutenant: Kenneth Schmidt
Sanitation Lieutenant: Ed ‘Hippie’ Meier

Membership Department
Gate Second: Switzerland
Gate Lieutenant: Tanjen (Chistopher Carr)
Gate Lieutenant: Happy McStagger (James Welborn)
Gate Lieutenant: Trouble “T” McStagger (Teressa Crawford)
Gate Lieutenant: Khett Indu (Franchesca Butsch
Gate Lieutenant: Zoe Edmonds
Website Assistant: Andrew Gwin

Logistics Department
Volunteer Coordinator: Peachfish (Ash Printy)
Volunteer Coordinator: Bookehilda the Strawberrian (Brooke Newman)
VC Assistant: Amber Arndt
VC Assistant: Molly Mae the Crusty Bucket (Stephanie VanVolkinburg)
VC Assistant: Patty Mc (Patti McDowell)
VC Assistant: Theron Wilt
VC Assistant: Michelle Purcell

Fire and Safety
Constab Lieutenant: Captain De Sade (William Cramer)
Constab Lieutenant: Mantis Quinn (Shea Hembree)
Constab Lieutenant: Captain Nighthawk (Josh Stewart)
Constab Lieutenant: Viktor Maddok (Bryan Cook)
Constab Lieutenant: Captain Wesley Finn (Spencer Samuels)

Programming Department
Scheduling/Programming Second: Ashley D Levy
Pirate Olympics Second: Stalker (Steven Studer)
Bank Assistant: Dave Mc (Dave McDowell)
Bank Assistant: Bibi (Amrit Kaur)